Courses

To join a class, you must be a current member of U3A Redlands. Contact the tutor prior to attending any class. For an up-to-date tutor contact list, please request one on the Tutors page. Please remember to show your membership card at your first class. 

Adult Literacy - one on one support Thursday- class full
Contact Tutor
1.00pm Julianne Whitehead
Ancient History - The Ancient World Tuesdays 2nd and 4th of the month
Moreton Shores Retirement Village
1.00pm -3.00pm Desley Loch
Armchair Travel & Tourism 1st Thursday of the month
Uniting Church Hall, Cleveland
9.30am - 11.00am Richard Egglesfield
Art - Drawing and Watercolour Wednesday
Donald Simpson Community Centre, Bloomfield St, Cleveland
1.00 - 4.00pm Graham Josefski
Carolyn West
Art - Practical Wednesday
Cleveland Gardens
1.00pm - 3.00pm Laurie Haylock
Astrology - Know yourself Conversation Part 1 Monday starts 4 February
Cleveland Library
11:15-12:45 Sylvia McGarry
Astrology - Know Yourself Conversation Part 2 Monday February 7 - March 14
Cleveland Library
10.30 to 12.00 Sylvia McGarry
Board Game Players Group 2nd Saturday of the month
Cleveland Library
1.00 - 4.00pm Jill Tilson
Book Appreciation 3rd Monday - spaces available
Cleveland Library
2.00pm - 3.30pm Rosemary Hillier
Book Discussion (1) Morning 3rd Thursday
tbc - Victoria Point Library
10.00am - 11.30am Jean Perlin
Book Discussion (2) Afternoon 2nd Thursday of the month
Victoria Point Library (Upstairs room)
1.30 - 3.00pm Jackie Taylor
Botany in the Bush 3rd Thursday and Friday of the month
Various venues
7.30am (Summer) - 8.00am (Winter) Lynn Roberts
John Moss
Boules/Petanque 2nd & 4th Tuesdays
William Taylor Park, Thorneside
9.30am Terry Murray
Breakfast Club Last Sunday of the month
Various local venues
8.00am (Summer) / 8.30am (Winter) Sandra Ladbrooke
Camera Club 3rd Wednesday of the month
Uniting Church Hall as well as field trips
9.30am - 11.30am Len Davey
Nina Davey
Canasta Thursday
Donald Simpson Community Centre, Bloomfield St, Cleveland
12.00 - 4.00pm Marcell Gorman
Caravan, Cabin & Camping Contact Tutor
Various
Best to contact Co-ordinator Pauline Moore
Cardmaking (Group 1) first Thursday of the month
Contact Tutor
10.00am - 12 noon Margaret Moroney
Cardmaking (Group 2) first Thursday of the month
Contact Tutor
1.30pm - 3.00pm Margaret Moroney
Chess Friday
Cleveland Library
10.00am - 12.00noon Virginia Ridgley
Cinema Appreciation Wednesdays
Cineplex Victoria Point
9.50am in the foyer Wendy Holtom
Computer - Everything & Anything you need to Know Monday
Cleveland High School room T1 (opposite the U3A office)
3:00 - 5:00 pm Tom Eves
Computer - Getting Started with Linux coming in 2019 Term 1
CLeveland District High School Room T1
Tuesday - 3.00 - 5.00 pm John Burt
Computer - Photoshop CC Tuesday
Contact the Tutor
9.30 - 12.00 noon Roy Evans
Computer - Photoshop Elements Tuesday
Contact the Tutor
1.00pm - 3.30pm Roy Evans
Cooking for Fun - Tuesday - class currently full
Cleveland State High School - Kitchens G2
3.30 - 5.30pm Jill Allen
Cooks' Night Off 1st Wednesday
Various local venues
6.30pm Marj Wallace
Country Dancing (English/Australian) Thursday
Cleveland Manor Retirement Village, Grant Street
9.30am - 11.30am Betty Bowdler
Critical Thinking - Commencing Feb 2019 Tuesday
Bay Club Meeting Room, Moreton Shores
1.30 - 3.00pm David Frampton
Cryptic Crosswords - Beginners continuing 2nd Thursday of the month
Victoria Point Library, 1st Floor
1.45 - 3.00 pm Graham Applegate
Cryptic Crosswords - Intermediate 3rd Thursday of the month
Cleveland Library
2.00pm - 3.30pm Marlene Mailander
Cycling - Cycling For Local Rides - Social 2nd Saturday
Various local rides
8.00am start Ken Busfield
Cycling - Easy Riders Friday
Various rides
7.00am times may vary Wendy Becker
Cycling - Friday Freewheelers Friday
Various rides
mornings - times may vary Graham Kimber
Cycling - Pedal For Pleasure 1st Saturday each month
Various local rides
7.00am - Times may vary Carole Clark
Vivien Carlsson
Dance Group - Jazz and Tap Wednesday
Thornlands Dance Palais
8.30 - 10.30am Terri Story
Dancing - Scottish Country Dancing Mondays
St James Church Hall, Station St, Wellington Point
1.00 - 3.00pm Heather Heron
Dancing - Social: Old time, new vogue, sequence, ballroom, latin, rock & roll, line dancing Monday
Uniting Church, Passage St, Cleveland
6.00pm - 9.30pm Ursula Fox
Feldenkrais Awareness Through Movement Wednesday Feb 6,13,20,27 Sep 18,25, Oct 2
Donald Simpson Community Centre
9.15am - 11.30am Sheila Giles
Financial Literacy for Over 50's Thursday - NEW for Term 1, 2019
Cleveland High School room T1 (opposite the U3A office)
3.30 - 5.30pm Carol Roberts
Flower Arranging Monday
Capalaba Library
2.00 - 4.00pm Shahin Master
French - 4th Year French Wednesday - Class is full at present
Contact Tutor
12.30 - 2.30pm Michael Hubert
French - Conversation - Advanced Tuesday
Cleveland Library
3.30 - 5.00pm Tony Cook
French - Conversation - Elementary 2 Friday
Cleveland Library
3.30 - 4.30pm Trevor Roberts
French - Conversation - Elementary 1 Friday
Cleveland Library
2.00pm - 3.30pm Trevor Roberts
French - Conversation - Intermediate Monday -
Cleveland Library
2.00 - 3.30pm Karen Buhmann
Fun with Flowers 3rd Thursday of the month
Lions Club Hall, Shore Street, Cleveland
1.30 - 3.30pm Valerie Decker
Fun with French (Intermediate) Friday
Please contact the tutor - Ormiston College
1.00pm - 3.00pm Lesley Economou
Fun with Jewellery Friday (class is currently full)
Cleveland Manor
9.30am - 11.30am Gail Hill-Hartporter
Garden Group Monday, Wednesday
Delancey St, Cleveland
7.30am (Summer) / 8.00am (Winter) Murray Porteous
German - Advanced Wednesday
Cleveland SHS - T1
2.45pm - 4.45pm Heidi Kirsch
German - Beginners Thursday
Contact Tutor
2.00 - 3.30pm Alex Campbell
German - Intermediate Advanced Thursday
Contact Tutor
9.30 - 11.00am Helen Neate
German - Intermediate Advanced Thursday
Contact Tutor
2.00pm-3.30pm Helen Neate
Golf Group - Social Monday
Carbrook Golf Course
12.30 - 12.45 Hit off Randolph Story
Italian - Intermediate Tuesday
Capalaba Library Meeting Room
10.00am - 12 noon Joy Collins
Karen Buhmann
Italian for Beginners Wednesday
To be confirmed
1.15 - 2.45pm Greg Cudmore
Ladies Friendship Group 2nd Saturday
Lions Club Hall, Cleveland
9.15am - 10.45am June Busfield
Law - Sue Me If You Can, A Study of the Law of Tort Wednesday
To be confirmed
11.00am - 12.30pm Greg Cudmore
Lawn Bowls - Beginners Capalaba Wednesday
Capalaba Bowls Club Ney Rd
9.00 - 11.00am Graeme Wilson
Life In Australia - 2019 starts Feb 4 Mondays
Donald Simpson Community Centre, Bloomfield St, Cleveland
9.30am - 11.00am Glenice Palmer
Mahjong Friday (new players and beginners always welcome)
Moreton Shores Retirement Village
8.30am - 11.30am Heather Brennan
Mahjong Thursday
Mandalay, Cleveland
8.15am - 11.30am Rhondda Todd
Mahjong - Capalaba Group Tuesday
Capalaba Library
9.00 - 12 noon Rose Reidlinger
Mahjong - Cleveland Manor Tuesday - spaces available
Cleveland Manor
8.30am - 11.30am Rae Green
Mahjong - Moreton Shores Tuesday - new members always welcome
Moreton Shores Retirement Village
8.30am - 11.30am Robert Haworth
Meditation - Contemplative Meditation Group Friday
Small Hall, Uniting Church, Cleveland
9.30 - 10.30am Kees Hulsman
Gail Schurer
Music - Classic Music for Pleasure Friday
Donald Simpson Centre
1.30 - 4.00pm John Jenkins
Mythbusters - The Elephant in our Classrooms Thursday
Cleveland Library
1.30pm Greg Cudmore
Paper Quilling Friday - Spaces available contact office
Capalaba Library
2.00 - 4.00pm John Yanni
Patchwork and Quilting Thursday
Contact Tutor
9.30 - 11.30am Sylvia Bridge
Patchwork and Quilting Thursday
Contact Tutor
4.30 - 6.30pm Sylvia Bridge
Patchwork and Quilting Thursday
Contact Tutor
1.30pm-3.30pm Sylvia Bridge
Philosophy For Everyone Wednesday
Donald Simpson Community Centre
10.00am - 11.30am Lindsay Shepherd
Photography - Adobe Photoshop and Lightroom CC Tuesday
Tranquil Waters, Victoria Point
9.30am - 11.30am John Butler
Photography - Exploring Digital Photography "for DSLR Users" Friday
Tranquil Waters, 1st Floor Craft Room, Victoria Point
9.30 - 11.30am John Butler
Photography - iPhoneography (Going Beyond Happy Snaps and Selfies) Monday - first and third Monday of the month
Capalaba Library, Meeting Room
9.30 - 11.00am Lurlene Slater
Piano Beginners 1 from Term 1 2019 Wednesday - full
Binary Music, Music Space
9.00 - 10.00am Olga Osypiv
Piano Beginners 2 from Term 1 2019 Wednesday - full
Binary Music Room Cleveland
10.00 - 11.00am Olga Osypiv
Piano Performance Group 1st Tuesday of the month
Contact Tutor
1.30pm - 3.30pm Margaret Ward
Play Reading 1st & 3rd Tuesday of the month
Contact Tutor
9.30am - 11.30am Barbara Wyllie
Psychology Tuesdays
Contact Tutor
9.30am - 11.00am John Jenkins
Ramblers - Redlands U3A 2nd & 4th Thursdays
Various local walks
6.30am (Summer) / 7.00am (Winter) Alex Shrubsole
Religions of the World Wednesday Term 1, to be confirmed
Lions Club Hall, Shore Street, Cleveland
9.30am - 11.00am Neville Knott
Scrabble Tuesdays
Salford Waters Retirement Village
1.00pm - 4.00pm Rosemary Skelly OAM
Scrapbooking Tuesday
Please contact the tutor
1.30pm - 4.00pm Margaret Moroney
Singers - U3A Redlands Singers Saturday
Star of the Sea Hall, Passage Street, Cleveland
8.45am - 11.00am Margaret Ward
Solo Cards - looking for new players Wednesday
Star of the Sea Hall, Passage Street
12.30pm - 4.00pm Hazel McArthur
Spanish for Travellers/ Spanish Grammar Plus Monday and Friday
Victoria Pt Library
1.30 - 3.30pm Beverley Ross
Stamp & Coin Collecting 3rd Thursday
Uniting Church, Small Hall, Passage Street, Cleveland
Meet from 2.00pm - 4.00pm John Hardman
Tai Chi - 24 Form Advanced Wednesday
Wellington Point High School
5.45 - 6.45pm Nahn Shimmons
Tai Chi - 24 Form Level 2 (Not suitable for Beginners) Tuesday
Thornlands Dance Palais
9.30am - 10.30am Nahn Shimmons
Tai Chi Beginners Tuesday, from 19 Feb
Thornlands Dance Palais
8.00am - 9.00am Nahn Shimmons
Tennis - Social, (Group has no vacancies at present) Monday
Uniting Church Passage Street Courts, Cleveland
3.00 - 5.00pm Jenny Oudyn
Theatre Group Thursday
Ormiston Christian Faith Church Hall, Thorn St, Ormiston
10.00am - 2.00pm Susan Willingham
U3A Redlands Writers 4th Friday of the month
Capalaba Library
9.30am - 12.30pm Robyn Bree
Ukulele Butterflies (Performance Group) Thursday (currently full)
Contact Tutor
2.00 - 4.00pm Jan Buchanan
Ukulele Group - GRUBS Tuesday
Uniting Church Hall
9.45am - 12 noon Laurie Dyer
Bob Foster
Vintage Voices Singers Yearly Calendar as arranged with venues
Please note entrance to this group is closed at the moment as the group is full
Various Cheryl Christie
Water Aerobics (Mixed) - More Energetic Wednesday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
11.45 - 12.45pm Leonie Pitman
Water Aerobics (Mixed) - More Energetic Wednesday
Eldridge Swim School, Thornlands
9.00am - 10.00am Ian McFadzen
Water Aerobics (Mixed) - More Energetic Monday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
12.40pm - 1.40pm Ian McFadzen
Water Aerobics (Mixed) - More Energetic Friday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
11.00am - 12noon Vivienne Wood
Water Aerobics (Mixed) - More Energetic Friday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
1.45pm - 2.45pm Jan Buchanan
Water Aerobics (Mixed) More Energetic Thursday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
10.00am - 11.00am Vivienne Wood
Water Aerobics - (Mixed) More Energetic Tuesday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
1.00pm - 2.00pm Ken Charles
Water Aerobics - (Mixed) More Energetic Monday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
2.00pm - 3.00pm Les McFadzen
Water Exercise (Mixed) - Gentle Water Exercises Wednesday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
1.15pm - 2.15pm Pauline Clayton
Water Exercise (Mixed) - Gentle Water Exercises Monday
Eldridge Swim School,Woodlands Drive
11.30am - 12.30pm Pauline Clayton
Water Exercise (Mixed) - Gentle Water Exercises Friday
Eldridge Swim School, Woodlands Drive
12.30pm - 1.30pm Pauline Clayton
Yoga for Seniors - Beginners to Intermediate 6 week course Monday - returning in Term 1, 2019
Faith Lutheran College, Room T1
10.00 - 11.00am spaces available Annette Pike